Wyposażenie kajakarza

Wyposażenie kajakarza na spływ czy wyprawę kajakową nie jest banalną sprawą. Podobnie, kiedy idziemy w góry, wybieramy się na biwak wędrowny, czy nawet kiedy wyjeżdżamy na urlop, bierzemy rzeczy, które będą nam potrzebne. Na górska wyprawę wiele do plecaka nie zmieścimy, a jeśli ktoś chciałby robić dodatkowo piękne zdjęcia to musi wszystko przemysleć dwa razy zanim wyruszy w trasę. Z kajakami bywa podobnie. Wydaje się, że jest to łatwe a jak czegoś zapomnimy to się po drodze dokupi. Dokupi się jeśli po drodze będzie sklep, a w sklepie będzie to, czego potrzebujemy i będzie akurat otwarty.

Spływ jednodniowy (kilkugodzinny), nie jest wyzwaniem do którego musimy snuć dalekosieżne plany i sporządzać listy zakupów czy rezerwacji. Nawet jeśli zastanie nas burza i bedziemy zmuszeni przeczekać na brzegu te kilka godzin w deszczu, to nic wielkiego się nie stanie, bo i tak ten spływ ukończymy. Spływ weekendowy ma się już inaczej, a wyprawa kajakowa wymaga już od nas solidnego planu i zabrania wszystkiego co niezbędne.

Kajak to nie plecak i zmieści się do niego o wiele więcej, więc można by pomyśleć, że nie ma się czym przejmować bo i tak tego nie dźwigamy. Dźwigamy, dźwigamy. Owszem, zdarzają się etapy na rzekach, na których nie ma żadnych przeszkód ale nigdy nie jesteśmy tego pewni dopóki go nie przepłyniemy. Natura lubi płatac figle a drzewa nie potrzebują wichury aby się przewrócić. Czasami jedna przeszkoda warta jest 10 innych i tak mocno da sie we znaki, że odechce nam się wszystkiego a samo jej pokonanie może zająć kilka godzin.

Wyprawa kajakowa to już poważna sprawa i należy się do niej odpowiednio przygotować. Wyprawa kajakiem to często kilka dni bez kontaktu ze światem, tylko rzeka, kajaki, las i łąki. Nie chodzi tu o to aby, zabrac ze sobą ile się da. Każda rzecz waży. Jeśli w ciągu jednego dnia będziemy musieli przenosić kajak przez 100 zwalonych drzew, w tym 10 drzew nie do pokonania - czyli bedziemy musieli obchodzic przeszkodę brzegiem czasami wypakowując wszystko z kajaka i pakując za przeszkodą i to powtórzy się przez kilka dni to bedziecie wiedzieli dlaczego każda rzecz musi być przemyślana.

Wyposażenie to nie tylko zapasowe ubranie, namiot, prowiant. Jest jeszcze wiele kwesti, na które należy zwrócic uwagę a najważniejszą jest bezpieczeństwo. Poniżej lista rzeczy podzielona na grupy. Oczywiście, każdy może sporządzic swoja zupełnie inną.

Oto lista potrzebnych rzeczy na kajaki:

Ubiór

  1. Spodenki do kolan lub za kolana (co kto lubi) z neoprenu - nie przepuszczają wody, dobrze utrzymują temperaturę, można wchodzić do wody po pas i jest ciepło. Ich wagę docenimy po kilkugodzinnym wiosłowaniu i kilku wywrotkach. Mokra koszulka szybko wyschnie, a nasze nerki mają się dobrze. W zależności od pogody, pory roku, czy własnych upodobań, jeśli zamierzamy często pływać kajakami, to z całą pewnością przyda się kombinezon i różne jego warianty (rękawy krótkie i długie, nogawki krótkie i długie, a także oddzielnie koszulka i spodenki). Przy niskich temperaturach wody, kombinezon to jedyny słuszny wybór.
  2. Koszulka (najlepiej neopren o różnych grubosciach, z krótkim lub z długim rękawem) - płynąc w takiej koszulce możemy dodatkowo zabrać tylko jedną cieplejszą koszulkę do spania i na wieczory oraz jedną zwykłą gdyby trzeba było iść do miejscowości np. do sklepu po zakupy. Bez neoprenu musimy zabrać wiecej koszulek, bo w mokrej przy wietrze i niskiej temperaturze trudno się pływa.
  3. Buty - koniecznie buty do wody (mogą być z neoprenu), które maja sztywną podeszwę. W zależności jaki spływ, takie dobieramy buty - ponad kostke na szlak z przeszkodami, na wyprawę z dzikim biwakowaniem oraz na niskie temperatury, jesli gorąco i nie ma zwałek mogą byc buty do kostki siatkowe, jak najbardziej przewiewne.
  4. Nakrycie głowy - tu jest spory wybór, właściwie wg. uznania. Czapka ze sztywnym daszkiem nie przydaje się na szlak ze zwałkami (przeszkodami), kapelusz nie przydaje sie na silny wiatr np. na rozlewiskach czy jeziorach. Musimy pamiętać też o deszczu. Solidny deszcz utrudnia patrzenie (w kajaku człowiek jest w pozycji półleżącej, więc krople trafiają w oczy, rzęsy) - czapka z dużym daszkiem bardzo pomoże.
  5. Kurtka kajakarska - element konieczny na spływy weekendowe lub dłuższe wyprawy. Dobrze dobrana kurtka chroni przed wiatrem i wodą. Jest szczelna i nawet po wywrotce wszystko co pod nią jest suche. Jest też idealna na biwakowanie w deszczu. Ciepła, sucha koszulka pod kurtką daje komfort, dodatkowo spodenki z neoprenu i deszcz nam nie straszny. Z kapturem czy bez? Kaptur nie nałożony na głowę ale też nie zwiniety w kołnierz w przypadku wywrotki płata pod wodą figle, stanowi spory opór i może zaczepić się o gałąź. Płynąc w kaptturze słyszymy o wiele słabiej i trudniej jest nam zlokalizować dźwięk. To kwestia upodobań.
  6. Spodnie na biwak - wycierusy podobnie jak w góry, czy na szlaki piesze, nie nadają się również na kajaki. Nie musimy mieć super spodni, mogą być dresy, raczej dopasowane, wygodne i ciepłe, takie w których można posiedziec przy ognisku i wskoczyć w śpiwór kiedy zimno.
  7. Bluza polar - obowiazkowo i najlepiej na dłuższe wyprawy dwie. Często jest nocleg w lesie na dziko, a tam nie można palić ogniska, ciepła i sucha bluza na wagę złota.
  8. Koszulki termo z długim i krótkim rękawem. Przede wszystkim są najlepsze jako podkład pod kurtke kajakarską - kurtka jest gumowana i ubranie jej bezpośrednio na ciało to kiepski pomysł.
  9. Skarpety - 2 pary, jedna zwykła, do adidasów, a druga z grubej wełny by ogrzać stopy a i w namiocie przyjemniej.
  10. Rękawice - lekkie, sportowe z poduszkami od wewnątrz, mogą być z palcami jak i bez, a także z neoprenu (polecane na chłodniejsze dni). Jesli ktoś nie lubi mieć na sobie przez cały dzień rękawic mokrych i niejednokrotnie z zapachem szlamu to pozostaje tylko neopren.
  11. Adidasy lub inne buty sportowe (najlepiej bardzo wygodne i nie nowe) - nasze nogi przez cały dzień z przerwami moczyły się w wodzie podczas spływu. Dobrze byłoby aby mogły sie szybko zregenerować i być gotowe na kolejny mokry dzień. Suchy i wygodny but, a także miękka skarpeta zrobią swoje.

Nocleg

  1. Namiot - zbyt duży wybór, zbyt dużo mozliwości nie zawsze jest korzystne. Przede wszystkim mamy swoje preferencje. Ja najlepiej czuję się z namiotem, który błyskawicznie się rozkłada, ma to spore znaczenie podczas gdy zastanie nas w kajaku ulewa i decydujemy się na biwak, wówczas jak najszybciej powinnismy przenieść rzeczy, które nie moga namoknąć do namiotu. Rokładanie namiotu, zajmuje mi 2 sekundy, wyjmuje z pokrowca i rzucam na ziemie - namiot gotowy. Moge szybko zabezpieczyć sprzęt a następnie olinować namiot.
    Należy zwracać uwagę przy zakupie na ilość wody jaka może spaść na namiot zanim zacznie przeciekać. Dla mnie idealny jest namiot 2-osbowy, ponieważ bez problemu mieszczę się w nim razem z całym sprzętem. Sprzętu na zewnątrz nie należy zostawiać ze względu na dzikie zwierzęta.
  2. Materac / karimata - lekki, mały i dmuchany, nie zajmuje dużo miejsca i może być zapakowany z rzeczami, które mogą zmoknąć. Taki materac może przydać sie również w czasie, kiedy nastąpiła wywrotka na jeziorze. Karimata, równie wygodna ale zajmuje sporo miejsca. Jeśli przytrokujemy ją do kajaka, to bedzie stanowić problem podczas pokonywania zwałek lub płyniecia prze większe zbiorniki - stawia zbyt duży opór powietrza.
  3. Śpiwór - typu mumia, w naszych warunkach wystarczy zwykły, turystyczny, taki do +3 stopni Celsjusza.
  4. Lampka do namiotu - mała płaska z możliwością zawieszenia na haczyku w namiocie.
  5. Latarka - mocna i wodoszczelna, z widzialnoscią przynajmniej na 20 metrów.

Kuchnia

  1. Kuchenka turystyczna - obecnie na rynku sa doskonałe, małe palniki zakładane na kartusze z gazem. Są bezpieczne i do wielokrotnego użytku.
  2. Garnki, kubki i talerze - nie zabierzemy całej zastawy z domu ale potrzebujemy kompletu turystycznego, który pozwoli nam coś ugotować czy podgrzać i zjeść. Jest wiele dobrych rozwiazań na rynku.
  3. Sztućce - niezbednik turyztyczne wystarczy.
  4. Kratka do grilla - małą okrągłą o średnicy ok. 40 cm kupimy wszędzie. Aby jednak umiejscowić ją nad ogniskiem potrzebujemy stojaka trójnożnego z łańcuszkami. Nóżki mogą być teleskowpowe lub łaczone, koniecznie z lekkiego i wytrzymałego stopu. Połączenie łańcuszka i kraty musimy już wykonać sami, ponieważ komplety są, ale sa duże i ciężkie. Z kartuszy z gazem i kuchenki zawsze korzystamy w ostatecznosci, najpierw ognisko.
  5. Benzyna w pojemniku turystycznym - na dłuższą wyprawę przydadzą się 3-4 pojemniki.
  6. Pojemniki plastikowe - na przyprawy, kawę, herbatę, cukier, cytrynę.
  7. Toporek - mały i ostry, najlepiej aby miał pokrowiec na głownię, nie uszkodzi nic w czasie transportu. Na biwaku jest konieczny. Jesli komuś się wydaje, że nazbiera chrustu i starczy mu na całą noc, to niech lepiej zostanie w domu. Leżące gałęzie często są twarde i nie da sie ich połamac rękoma.

Bezpieczeństwo

  1. Latarka czołówka (ze światłem białym i czerwonym) wodoszczelna - obowiazkowy element. Jeśli w grupie jest kilkanascie kajaków i zapada zmierzch, to obowiązują pewne zasady. Laterkę wykorzystuje sie różnie w zalezności od sytuacji.
  2. Apteczka medyczna - apteczka kajakarska w pokrowcu nieprzemakalnym z uchwytem do trokowania oraz dalekiego rzutu. Można taką apteczkę sporządzic samemu - co kto woli. Dokładny opis zawartosci apteczki medycznej.
  3. Nóż - duży nóż o ostrzu ok 13-15 cm długości i ciężkiej rękojeści, mocna stal, dobre wykonanie, koniecznie w pokrowcu, który można przytrokować do nogi, ręki, kamizelki asekuracyjnej. Wszechstronne zastosowanie a najwazniejsze to bezpieczeństwo - szybkie przecięcie pasków od kamizelki bo splątały się pod wodą z gałęziami, szybkie odcięcie podwodnej gałezi itd.
  4. Kompas - kompas idzie w parze z mapą. Obowiazkowy element na dłuższe wyprawy. W razie pilnej potrzeby wezwania pomocy nic nie da błądzenie w nocy po bagnach. Musimy wiedzieć, w którym miejscu się znajdujemy i dokąd mamy iść. Nie wystarczy mieć kompas, trzeba umieć się nim posługiwać i zgrywać go z mapą.
  5. Mapa - obowiązkowy element wyposażenia. Wiekszość dziwi się i pyta po co mapa, skoro rzeka płynie jednym korytem i w jednym kierunku i nie da się zabłądzić. Mapa jest konieczna do okreslenia miejsca przebywania. Dzięki niej bedziemy wiedzieli jaką trasa najszybciej dotrzemy po pomoc lub jak pomoc dotrze do nas. Bez tej wiedzy pozamiatane.
  6. Telefon komórkowy - element konieczny. Dzięki niemu wezwiemy pomoc (jeśli będzie zasięg), sprawdzimy dane GPS i porównamy z mapą, mamy kontakt ze światem. Możemy również robić ładne zdjęcia z naszej wyprawy :)
  7. Etui wodoszczelne na telefon - jest wiele róznych modeli, każdy może wybrać cos dla siebie.
  8. Zapasowe źródła zasilania - do każdego sprzętu jak: telefon, lampka, latarka, aparat fotograficzny itd., musimy mieć tyle źródeł zasilania aby bez dodatkowego ładowania w czasie wyprawy starczyło nam do samego końca. Nie zawsze bedzie możliwość naładowania baterii telefonu. Dopiero teraz jest ujęte w planach, że stanice wodne będą wyposażone w punkty ładowania telefonu. Jeśli jednak będzie spora kolejka dalej może się to nam nie udać.
  9. Linki - 8-10 mm grube. Konieczne. Przyda się kilka linek o długosci 5 metrów. Dwie montujemy na dziób i na rufe kajaka. Są nieocenione w blokowaniu kajaka, podczas wynoszenia na stromy brzeg, holowania. Cieńsze linki znajdą zastowanie na polu biwakowym, doskonałe do trokowania, wiązania, transportu itd.
  10. Saperka - element niezbędny. Konieczna przy wyrównywaniu podłoża, przygotowaniu ogniska, wykopania każdej dziury itd.
  11. Kamizelka asekuracyjna / ratunkowa - obowiązkowy element. Z kamizelkami nie jest tak prosto. Kamizelka asekuracyjna utrzyma nas na wodzie do 30 min. Nie jest to wiele, będąc na środku jeziora i chcąc dopłynąć wpław do brzegu. Wypożyczając taką kamizelke należy przede wszystkim zwrócic uwagę na jej wyporność. Kazda kamizelka ma tabliczkę z informacją. Kamizelkę dobiera się do wagi a nie, żeby ładnie w niej wyglądac. Co nam po kamizelce jesli nie utrzyma nas na wodzie? Na jeziora najlepiej wyposażyć się w kamizelkę ratunkową. Sa rózne kamizelki, nawet takie, które wyglądaja jak kołnierz a po naciśnięciu przycisku automatycznie pompuja się.
    Sa odcinki rzek na których kamizelka tylko przeszkadza. Woda ma głębokość do 60 cm a zwalone drzewa i porastające rzeke krzaki wymagaja od nas gimnastyki i zwinnych ruchów. Należy rozważyć zakup własnej kamizelki zapinanej na suwak.

Inne

  1. Beczka kajakarska - rzecz niezastapiona, zawsze gwarantuje nam, ze wszystko co w środku jest suche. Można ja zostawic przed namiotem w czasie deszczu i wszystko dalej bedzie suche. To doskonałe miejsce na dokumenty, telefon, aparet fotograficzny, ubrania, które musza być suche, źródła zasilania, tabletki papierową mapę itd.
  2. Worek kajakarski - jest kilka rodzajów worków. Jedne sa z brezentu ale w środku posiadają dodatkowa kieszeń, która jest wodoszczelna (po zatopieniu worku, po dłuższek chwili rzeczy znajdujące się w tej kieszeni również częściowo będa mokre). Ten worek jest doskonały na krótkie, jednodniowe wypady lub na długie wyprawy do transportu, pozywienia pod warunkiem, że każda rzecz jest odpowiednio zapakowana i ni9ezamoknie jak np. konserwa.
    Worek gumowany jest nieprzemakalny i doskonale nadaje się do transportu odzieży.
  3. Lamka ładowana na słońce - moze to byc zwykła lampka ogrodowa, która wbija sie w ziemię, należy zadbać tylko o to aby miała się jak naładować podczas wiosłowania i aby nie zamokła. Wbita na polu biwakowym przed namiotem wystarczająco oświetla nam kawałek terenu.
  4. Coś na komary - chociaż w czasie spływu na rzece komary w ogóle nie gryza to po rozbiciu namiotu tna jak szalone. Konieczny element.
  5. Termos - gorąca herbata z cytryna kazdego nawet bardzo zmoknietego i wyziebionego kajakarza postawi na nogi. Jesli temperatura w czasie spływu nie bedzie przekraczała 19-20 stopni warto pomyślec o termosie, który trzyma temperaturę do 10 godzin. Herbatę czy kawe parzymy rano jeszcze na biwaku. Zwykle termos o pojemnosci 0,7 l wystarcza na cały dzień oczywiscie oprócz wody i innych płynów.
    Termos obiadowy - idealny na spływ jednodniowy. Pakujemy do niego wcześniej przygotowany obiad (posiłek jednogarnkowy np. piersi z kurczaka duszone z cukinią, papryka, pomidorami i kaszą). Więcej o posiłkach dla kajakarzy, a takze co gotowac na spływie.
  6. Przybory toaletowe - najlepiej jak wszystko razem z ręcznikiem zmiesci sie do jednej saszetki. Recznik turystyczny, cienki, szybkoschnacy.
  7. Butelka z filtrem do wody - na rynku sa takie rozwiazania, że nabieramy do butelki wodę z rzeki czy jeziora, zakręcamy nakrętke z filtrem i pijemy idealnie czysta i zdrową. Nalezy wziąc to pod uwagę, ponieważ mając taka butelkę wody do picia nam nie zabraknie. Niestety wodę na potrzeby sporzadzania posiłków, kawy czy herbaty bedziemy musieli transportować ze sobą w butlach. Z tej butelki mozna tylko pić wode zasysając ją. Jedna mała butelka dos mocno odciąża nam kajak.