Pojezierze Drawskie
SZLAKI, TRASY I SPŁYWY KAJAKOWE

Pojezierze Drawskie

Pojezierze Drawskie, rzeka Drawa

Pojezierze Drawskie jest częścią Pojezierza Zachodniopomorskiego. Graniczy z: Pojezierzem Ińskim, Pojezierzem Wałeckim, Pojezierzem Szczecineckim, Pojezierzem Bytowskim, Wysoczyzną Łobeską, Równiną Drawską, Równiną Wałecką, Doliną Gwdy, Wysoczyzną Polanowską, Równina Gryficka i Równiną Białogardzką. Malowniczy teren usiany na zmianę pagórkami i jeziorami. W dużej części (ok. 44%) porosnięte lasami i poprzecinane rzekami.

Na terenie pojezierza znajdują się atrakcyjne miejscowości jak: Połczyn-Zdrój, Czaplinek, Drawsko Pomorskie czy Złocieniec. Wszystkie są o charakterze turystycznym i letniskowym. Rozbudowana baza noclegowa i atrakcje turystyczne sprzyjają rozwojowi regionu. Wszystkie turystyczne miejscowosci położone są nad rzekami i jeziorami, stąd też największą popularnością cieszą się żeglarstwo i kajakarstwo.

W centrum regionu położony jest Drawski Park Krajobrazowy, w którego granicach utworzono 8 rezerwatów. Spora część terenu wchodzi w skład obszarów chronionych Natura 2000. Są to "Ostoja Drawska", "Jeziora Czaplineckie", "Jeziora Szczecineckie". Pojezierze Drawskie to oprócz kajaków gęsta sieć tras rowerowych, z których wiele prowadzi przez urocze zakątki regionu i nie sa to drogi, po których jeżdżą samochody.

Na całym pojezierzu rozmieszczono liczne punkty widokowe, z których rozciagają się przepiękne krajobrazy. Niektóre z nich straciły na atrakcyjności, ponieważ otaczający je las podrósł i całkowicie przesłonił widok. Nad Pojezierze Drawskie oprócz kajakarzy ciagną wędkarze. Jeziora i rzeki bogate w faunę i florę aż zapraszają, a wielkie stare lasy jesienią zapełniają się miłośnikami grzybów.



Szlaki kajakowe Pojezierza Drawskiego

Jedną z coraz bardziej popularnych form zwiedzania są spływy kajakowe. Widok z poziomu kajaka to zupełnie inna, ciekawa perspektywa. Z kajaka zobaczysz to czego nie zobaczysz z samochodu, roweru czy wędrując pieszo. Bezpośredni kontakt z przyrodą przez cały spływ, czasami sytuacje wymagające uwagi, koncentracji i pomysłowości, a czasami nieoczekiwane spotkania z dziką zwierzyną, ptactwem.

Przede wszystkim to pięjna przyroda obojętne jaką porą roku by się nie płynęło. Ani Drawa, ani Piława nie płynie tutaj w głębokich, pełnych osuwisk korytach, w których nie widać nic za wyjatkiem wysokich brzegów. Siedzisz w kajaku jak przed wielkim telewizorem, w którym co chwila obraz się zmienia. Kiedy spojrzysz w dół czujesz się jakbyś płynął po wielkim akwarium. Te wszystkie rośliny, ryby masz w zasięgu ręki. Możesz jeszcze zwiększyć odczucia i wypożyczyć kajaki przezroczyste, przez które wszystko widać.

Niewielu turystów podróżując samochodem zdaje sobie sprawę z istnienia coraz lepszej infrastruktury kajakarskiej. Nigdy nie zobaczą oni pięknych i dobrze wyposażonych stanic wodnych, marin, kąpielisk, które znajdują się daleko od zabudowań czy specjalnie przygotowanych miejsc na odpoczynek, gdzie można biwakować.

Szlaki kajakowe Pojezierza Drawskiego są pełne ciekawostek oraz perełek jak stary młyn w Głęboczku czy zamek Drahim w Starym Drawsku, skąd zwykle rozpoczynają się spływy kajakowe. Można też zatrzymać się i pospacerować alejami Parku Żubra w Złocieńcu, gdzie rośnie sporo pomników przyrody. Żądni przygód z pewnością zadowolą się pięknymi wyspami rozsianymi po całym pojezierzu.

Rzeki Pojezierza Drawskiego

Pojezierze Drawskie reprezentuje piękna i znana kajakarzom rzeka Drawa. Drawa to symbol tych ziem, a cała turystyka Pojezierza Drawskiego rozwija się właśnie w oparciu o Drawę i jeziora, przez które przepływa. Drawa to przede wszystkim południowo-zachodnia część pojezierza. Druga i równie piękna rzeka to Piława. Wypływa z Jeziora Komorze, które znajduje się we wschodniej części Pojezierza Drawskiego. Obie rzeki choć zupełnie różne, co roku przyciągają rzesze miłośników spędzania aktywnie czasu w kajaku.

Płynąc kajakiem przez Pojezierze Drawskie możesz obserwować jak miejscowi wypoczywaja nad wodą, a nawet jeśli zdecydujesz się zatrzymać, odpoczywać razem z nimi. Latem nad rzekami i jeziorami kwitnie życie. Dym z pieczonych przysmaków na grillu ciągnie się za kajakiem setki metrów. Miejscami spotkasz wędkarzy równo od siebie oddalonych i rywalizujących o ryby. Nad Piławą zobaczysz jak całe grupy ćwiczą yogę na deskach na wodzie, a przemierzając trasy leśne kąpiącą się młodzież przy brodach w samym sercu lasu. Drawa z kolei pokaże swoją dzikość już za Drawskiem Pomorskim. Obie rzeki to dwa różne światy.

Jeziora Pojezierza Drawskiego

Pojezierze Drawskie namalowane jest jeziorami. Przez większość z nich przepływaja rzeki. Największe to Jezioro Drawsko a najbardziej malownicze to Jezioro Lubie. Na uwagę zasługuja również jeziora Komorze i Siecino lecz przez to ostanie nie przepływa żadna rzeka ze szlakiem kajakowym. Na uwagę zasługują również piękne jeziora lobeliowe, umiłowane przez płetwonurków czy jeziora w rezerwacie Dolina Pięciu Jezior przez które przepływa Drawa i niedaleko bierze swój początek.



Trasy kajakowe jednodniowe

Wielkim powodzeniem na Pojezierzu Drawskim cieszą się spływy kajakowe jednodniowe. Etapy sa dostosowane dla każdego. Każda z proponowanych niżej tras kajakowych może być zmieniona, tzn. można ja skrócić lub wydłużyć. Dostępność miejsc wodowania kajaków jest na tyle duża a z lkażdym rokiem takich miejsc przybywa, że spływ można organizować sobie wg. potrzeb.

Każdy etap jest inny, niepowtarzalny i piękny. Raz będą to trzcinowiska, gdzie wąskim tunelem pośród 3,5 m trzcin trzeba przepłynąć kilka km, drugim razem to będą piękne wzgórza ziemi drawskiej, innym razem to mieszanina małych jezior i odcinków leśnych (doskonały na upalny dzień). Są też etapy całkiem dzikie, nietknięte ludzką ręką, a także etapy, które prowadzą przez wielkie jeziora z zapierającymi dech krajobrazami.

Poniżej propozycje spływów kajakowych jednodniowych po Pojezierzu Drawskim:



Trasy kajakowe weekendowe

Od pewnego czasu zaczynaja dominować spływy weekendowe, a to ze względu na rozbudowującą się infrastrukturę kajakarska i turystyczną. Nie bez znaczenia są tu duże jeziora z wyspami, które oferują osobliwy wypoczynek i relaks także coś, czego próżno szukać gdzie indziej. Jeśli zgramy swój spływ z wydarzeniami kulturalnymi, które cyklicznie odbywają się w miejscowościach Pojezierza Drawskiego, a imprezy są przednie i warte uczestnictwa to nasz spływ weekendowy będzie niezłą przygodą.

Skoro spływ weekendowy to oczywiście z noclegiem. Pojezierze Drawskie oferuje różnorodne formy noclegowe, w zależności od upodobań. Nad jeziorami można przebierać w wielkich ośrodkach, hotelach czy pensjonatach a nad rzekami piękne, duże i dobrze wyposażone pola namiotowe i kempingi oraz agroturystyka. Nie brak też atrakcji w postaci wyspy na Jeziorze Lubie, na którą kursuje prom i na której znajduje się kemping i wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Tak jak w przypadku spływów jednodniowych, tu również proponowane trasy weekendowe mogą być dostosowane do każdego. Poniżej kilka propozycji tras kajakowych na weekend:



Trasy kajakowe kilkudniowe

Spływy kajakowe kilkudniowe na innych rzekach stanowią dla niektórych wyzwanie. Na Pojezierzu Drawskim spływ kilkudniowy czy nawet tygodniowy nie stanowi problemu. Dobrze rozlokowane pola namiotowe oraz miejscowości, w których można zaopatrzyć się w prowiant i potrzebne akcesoria ułatwiają zadanie i powodują, że spływ kajakowy kilkudniowy staje się przyjemnością i relaksem.

Można np. kilka dni błądzić po wielkich jeziorach jak: Drawsko, Pile, Komorze i Siecino, odkrywać nowe lądy w postaci mniejszych lub większych wysp, można wybrać się i przepłynąć kajakiem całe Pojezierze Drawskie od Bornego Sulinowa do mostu na Drawie, na drodze nr. 175, można również wybrać tylko spływ rzeką i poznawać z kajaka ziemię drawską.

Spływ kajakowy kilkudniowy to już większe wyzwanie organizacyjne, no bo trzeba zabezpieczyć sobie prowiant, nocleg (chyba, że ktoś preferuje "dzikie noclegi") ale z naszymi przewodnikami wszystko jest łatwe i proste. Poniżej kilka propozycji na spływy kilkudniowe:



Wyprawy kajakowe

Wyprawy kajakowe są już trudniejsze w organizacji. Wymagają bowiem przygotowania i porządnego planu. Jednak warto poświęcić trochę czasu na przygotowania i popłynąć obiema rzekami: Drawą i Piławą. Chociaż obie rzeki wykraczają poza obszar Pojezierza Drawskiego to atrakcje, które czekają poza granicami pojezierza są tego warte. Piękne Zalewy Nadarzyckie i Lasy Krajeńskie na rzece Piławie oraz dzika Puszcza Drawska wraz z odcinkiem przez poligon wojskowy, czy przepiękny Drawieński Park Narodowy wraz z jego polami namiotowymi. Jest co oględać.

W przewodnikach proponowanych poniżej znajdziesz dokładny opis wyprawy kajakowej wraz z wieloma przydatnymi informacjami. Oto one:



Atrakcje Pojezierza Drawskiego

Wybierając się nad Pojezierze Drawskie na spływ kajakowy warto wziąć pod uwagę lokalne atrakcje turystyczne i wydarzenia kulturalne. W wielu miejscowościach Pojezierza Drawskiego w sezonie odbywają się cykliczne imprezy. Można tak zorganizować swój spływ aby jeszcze wziąć udział w wydarzeniu. W tym celu jeszcze przed spływem wystarczy zerknąć na stony internetowe miejscowości, przez które prowadzi trasa kajakowa i zgrać to z noclegiem lub zakupić przewodnik kajakowy.

Jednym słowem jesli organizujemy kilkudniową wyprawę kajakową warto wziąć wszystko pod uwagę i z tego skorzystać. Z całą pewnoscią czas spedzony w kajaku i poza nim nie będzie zmarnowany.

Miejscowości Pojezierza Drawskiego

Najważniejsze miejscowości Pojezierza Drawskiego do których dopłyniesz kajakiem to: Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek, Gudowo, Lubieszewo, Stare Drawsko, Cieszyno. Miejscowości, które znajdują się poza szlakami kajakowymi, a są warte zwiedzania to: Połczyn-Zdrój, Barwice, Szczecinek, Bobolice.

Zabytki Pojezierza Drawskiego

Zabytki jak: zamek Drahim, dwór w Parsęcku, osada ceramiczna w Sikorach, eklektyczny pałac w Trzcińcu, młyn nad Drawą w Głęboczku, pałac w Karwicach, to tylko wierzchołek całej góry zabytków.

Przewodniki kajakowe

Szlaki kajakowe wyznaczane sa na rzekach. Oprócz tych głównych na Pojezierzu Drawskim jest wiele rzek mniejszych, króre można przepłynąć w jeden dzień. Takie rzeki zwykle mają coś ciekawego jak wodospady czy otaczającą je przyrodę ale też bywaja trudne, zwałkowe, o bardzo szybkim nurcie. Pojezierze Drawskie jest bardzo bogatę jeśli chodzi o możliwości kajakowania.

Układając sobie trasę spływu warto skorzystać z przewodników kajakowych, które je opisują oraz map, bez których trudno cokolwiek zrobić. Nie należy liczyć tu na jakiekolwiek mapy cyfrowe np. firmy Google czy inne. Na rzekach zwykle nie ma zasięgu sieci komórkowych. Warto zaopatrzyć się w mapy papierowe.

Mapy kajakowe

Wybierając się na spływ kajakowy nawet ten jednodniowy warto mieć ze sobą porządną mapę, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Jeśli jesteś początkującym kajakarzem nie lekceważ tego.

Mapa papierowa z naniesionymi numerami oddziałów lesnych i umiejętność czytania mapy pozwoli ci zrealizować bezpiecznie cały spływ kajakowy nawet jesli będzie długi i pogoda będzie płatać figle. Taka mapa pomoże nawet na bezproblemowe poruszanie się po lesie w nocy.

Wypożyczalnie kajaków

Wypożyczalnie kajaków na Pojezierzu Drawskim dysponują różnorodnym sprzętem i warto dopasować go pod siebie. Łatwość tutejszych tras kajakowych pozwala na korzystanie z tych najwygodniejszych kajaków

Jesli planujemy sobie spływ kilkudniowy lub kombinowany (po róznych rzekach i jeziorach), można przemyśleć wypożyczanie kajaków u różnych firm, ze względu na dowóz. Przy dobrych wyliczeniach można wydać mniej.

Poniżej linki do wypożyczalni kajaków:

Noclegi

Pojezierze Drawskie dysponuje szeroką gamą noclegów. Coraz mocniej rozbudowywana jest infrastruktura kajakarska, a ostatnio mówi się o budowie przystani i miejsc biwakowych na wyspach Jeziora Drawsko, co będzie bajką dla kajakarzy.

Wzdłuż rzek Drawy i Piławy bez problemu znajdziesz miejsce noclegowe. Dla lubiących "dzikie noclegi" też znajdą się miejsca zarówno nad jeziorami jak i rzekami. Warto jednak wcześniej zasięgnąć informacji czy tam wolno organizować biwak i palić ognisko.

Nad wielkimi jeziorami wielkie ośrodki wczasowe i hotele kuszą ofertami.

Gastronomia

Na szlaku kajakowym nie powinno zabraknąć nam jedzenia. Nie wszędzie na szlakach kajakowych Pojezierza Drawskiego można liczyć na zakup prowiantu. Niektóre trasy kajakowe wymagają aby mieć ze sobą prowiant przynajmniej na kolejny dzień. Zresztą wybierając się na spływ jednodniowy lub dłuższy, zawsze powinno się mieć prowiant na kolejny dzień. Wielu juz przekonało się, że pogoda nagle może uniemożliwić spływ i noc trzeba będzie spędzić np. w lesie w czasie deszczu.

Przy okazji spływów kajakowych warto zwrócić uwagę na lokalne potrawy i popróbować. Więcej w przewodniku kajakowym.